And the Winners are…

Posted on 15. Jan, 2013 by in Better Newspaper Contest

2013 Better Newspaper Contest Award Winners

Division A

ADVERTISING
First Place: The Kerrville Daily Times
Second Place: Roswell Daily Record
Third Place: Sweetwater Reporter

EDITORIAL WRITING
First Place: Roswell Daily Record -
Second Place: The Kerrville Daily Times -
Third Place: Brownwood Bulletin

COLUMN WRITING
First Place: Roswell Daily Record
Second Place: The The Stephenville Empire-Tribune
Third Place: Brownwood Bulletin -

PHOTOGRAPHY
First Place: The Kerrville Daily Times
Second Place: Roswell Daily Record
Third Place: Sweetwater Reporter

GENERAL EXCELLENCE
First Place: Sweetwater Reporter
Second Place: Roswell Daily Record
Third Place: The Kerrville Daily Times

SPORTS COVERAGE
First Place: The Kerrville Daily Times
Second Place: The Stephenville Empire-Tribune
Third Place: Brownwood Bulletin

FEATURES
First Place: Brownwood Bulletin
Second Place: The Kerrville Daily Times
Third Place: The Stephenville Empire-Tribune
Fourth Place: Roswell Daily Record

NEWS WRITING
First Place: Roswell Daily Record
Second Place: Brownwood Bulletin
Third Place: The Kerrville Daily Times

PHOTOGRAPHER OF THE YEAR
First Place: Tom Holden – The Kerrville Daily Times
Second Place: Mark Wilson – Roswell Daily Record
Third Place: Amanda Leija – Brownwood Bulletin

JOURNALIST OF THE YEAR
First Place: Mark J. Armstrong – The Kerrville Daily Times
Second Place: Amanda Leija – Brownwood Bulletin
Third Place: Sara Vanden Berge – Stephenville Empire-Tribune
Honorable Mention: Lawrence Foster – Roswell Daily Record

SPECIAL COVERAGE
First Place: The Kerrville Daily Times

SPECIAL SECTION
First Place: The Stephenville Empire-Tribune
Second Place: Roswell Daily Record
Third Place: The Kerrville Daily Times

Division B

SPECIAL SECTION
First Place: Wise County Messenger
Second Place: Hood County News
Third Place: Lampasas Dispatch Record

SPORTS COVERAGE
First Place: Lampasas Dispatch Record
Second Place: Breckenridge American
Third Place: Hood County News

FEATURE WRITING
First Place: Wise County Messenger
Second Place: Hood County News
Third Place: Lampasas Dispatch Record

NEWS WRITING
First Place: Lampasas Dispatch Record
Second Place: The Perryton Herald
Third Place: Lamb County Leader News
Honorable Mention: Hood County News

ADVERTISING
First Place: Hood County News
Second Place: Wise County Messenger
Third Place: Jacksboro Gazette News

EDITORIAL WRITING
First Place: Wise County Messenger
Second Place: Lampasas Dispatch Record
Third Place: The Perryton Herald

COLUMN WRITING
First Place: Hood County News
Second Place: The Perryton Herald
Third Place: Breckenridge American

GENERAL EXCELLENCE
First Place: Wise County Messenger
Second Place: Hood County News
Third Place: The Graham Leader

PHOTOGRAPHY
First Place: Wise County Messenger
Second Place: Lamb County Leader-News
Third Place: The Graham Leader

SPECIAL COVERAGE
First Place: Wise County Messenger
Second Place: The Graham Leader
Third Place: Breckenridge American

PHOTOGRAPHER OF THE YEAR
First Place: Joe Duty – Wise County Messenger
Second Place: Mary Vinson – Hood County News
Third Place: Cherry Rushin – The Graham Leader

JOURNALIST OF THE YEAR
First Place: Erika Pedroza – Wise County Messenger
Second Place: David Lowe – Lampasas Dispatch Record
Third Place: Kathy Cruz – Hood County News

Division C

GENERAL EXCELLENCE
First Place: Glen Rose Reporter
Second Place: The Hamilton Herald News
Third Place: The Springtown Epigraph

PHOTOGRAPHY
First Place: The Goldthwaite Eagle
Second Place: The Springtown Epigraph
Third Place: The Hamilton Herald News

COLUMN WRITING
First Place: The Goldthwaite Eagle
Second Place: The Dublin Citizen
Third Place: The Springtown Epigraph

EDITORIALS
First Place: The Springtown Epigraph

ADVERTISING
First Place: The Springtown Epigraph
Second Place: Glen Rose Reporter
Third Place: The Goldthwaite Eagle

NEWS WRITING
First Place: The Hamilton Herald News
Second Place: Glen Rose Reporter
Third Place: The Dublin Citizen

FEATURE WRITING
First Place: The Goldthwaite Eagle
Second Place: The Dublin Citizen
Third Place: The Springtown Epigraph

SPECIAL SECTION
First Place: The Goldthwaite Eagle
Second Place: The Springtown Epigraph
Third Place: The Dublin Citizen

SPORTS COVERAGE
First Place: The Springtown Epigraph
Second Place: Glen Rose Reporter
Third Place: The Hamilton Herald News

JOURNALIST OF THE YEAR
First Place: Amanda Kimble – Glen Rose Reporter
Second Place: Paul Gaudette – The Dublin Citizen
Third Place: Mark Campbell – The Springtown Epigraph

PHOTOGRAPHER OF THE YEAR
First Place: Mac McKinnon – The Dublin Citizen

Division D

SPECIAL COVERAGE
First Place: The Post Dispatch

GENERAL EXCELLENCE
First Place: The Albany News
Second Place: Lake Country Sun
Third Place: The Clarendon Enterprise

PHOTOGRAPHY
First Place: Lake Country Sun
Second Place: The Big Lake Wildcat
Third Place: The Clarendon Enterprise
Honorable Mention: The Albany News

ADVERTISING
First Place: The Albany News
Second Place: The Hico News Review
Third Place: The Eldorado Success

EDITORIALS
First Place: The Ozona Stockman
Second Place: The Clarendon Enterprise
Third Place: The Eldorado Success

COLUMN WRITING
First Place: Lake Country Sun
Second Place: The Clarendon Enterprise
Third Place: The Ozona Stockman

FEATURE WRITING
First Place: The Post-Dispatch
Second Place: The Clarendon Enterprise
Third Place: The Ozona Stockman

NEWS WRITING
First Place: The Ozona Stockman
Second Place: The Eldorado Success
Third Place: The Big Lake Wildcat

SPORTS COVERAGE
First Place: The Albany News
Second Place: The Eldorado Success
Third Place: The Hico News Review

SPECIAL SECTION
First Place: The Eldorado Success
Second Place: The Ozona Stockman
Third Place: The Olney Enterprise

PHOTOGRAPHER OF THE YEAR
First Place: Mark Engebretson – Lake Country Sun
Second Place: Mindi Kimbro – The Olney Enterprise
Third Place: Donnie Lucas – The Albany News

JOURNALIST OF THE YEAR
First Place: Jerry McAdams – The Hico News Review
Second Place: Mark Engebretson – Lake Country Sun
Third Place: Mindi Kimbro – The Olney Enterprise
Honorable Mention: Wayne Hodgin – The Post Dispatch

SWEEPSTAKES

DIVISION A – FIRST PLACE:
Roswell Daily Record
DIVISION A – SECOND PLACE:
The Kerrville Daily Times
DIVISION A – THIRD PLACE:
Brownwood Bulletin

DIVISION B – FIRST PLACE:
Wise County Messenger
DIVISION B – SECOND PLACE:
Hood County News
DIVISION B – THIRD PLACE:
Lampasas Dispatch Record

DIVISION C- FIRST PLACE:
The Springtown Epigraph
DIVISION C – SECOND PLACE:
The Goldthwaite Eagle
DIVISION C: THIRD PLACE:
Glen Rose Reporter

DIVISION D – FIRST PLACE:
The Ozona Stockman
DIVISION D: SECOND PLACE:
The Eldorado Success
DIVISION D: THIRD PLACE:
The Clarendon Enterprise

Comments are closed.